Mladi se za odkrivanje nove glasbe ne zatekajo več k klasičnim medijem, kot sta radio in televizija. Glavno vlogo igrajo platforme pretočne glasbe, družabni mediji in videoigre. Po novem poročilu MRC Data je generacija Z tudi ključni dejavnik pri nedavnem povečanju prodaje vinilk.
Osemindvajset odstotkov poslušalcev glasbe generacije Z, to so mladi, rojeni med letoma 1995 in 2010, za odkrivanje nove glasbe uporablja videoigre. Med to demografsko skupino so videoigre za odkrivanje glasbe enako priljubljene kot televizija, kaže poročilo raziskave podjetja MRC Data, ki je bilo izvedeno julija letos.
Odkrivanje glasbe prek videoiger
To je dobra novica za industrijo videoiger, ki se v zadnjih nekaj letih vse bolj povezuje z glasbeno dejavnostjo. Igra Fortnite velja za pionirja v tem zbliževanju industrij, gostila je zelo gledane koncerte Travisa Scotta in Marshmella. Fortnitova glasbena inovativnost je sprožila domino efekt; julija letos sta podjetje videoiger Roblox in Sony Music napovedala strateško partnerstvo, s katerim bosta na priljubljeno igralno platformo pritegnila več Sonyjevih izvajalcev, kar se je zgodilo približno sedem mesecev po tem, ko je Roblox gostil svoj prvi virtualni koncert v živo s Sonyjevo umetnico Lil Nas X. Roblox je po virtualnem koncertu poročal, da so zabeležili 36 milijonov obiskov uporabnikov z vsega sveta. V začetku septembra pa je igralniško podjetje napovedalo še interaktivni dogodek s skupino Twenty One Pilots.
Prodaja plošč raste
Statistika videoiger pa ni edina zanimiva točka v poročilu generacije Z; med mladimi je namreč vse večje zanimanje tudi za vinilne plošče. Med poslušalci glasbe, ki so se odzvali na raziskavo MRC Data, jih je 15 odstotkov odgovorilo, da so v zadnjih 12 mesecih kupili vinilno ploščo, v primerjavi z le 11 odstotki milenijcev. Raziskava ugotavlja, da so potrošniki generacije Z bolj verjetno kot povprečni poslušalci glasbe kupili vinilne plošče v zadnjem letu. Tako se glasbeniki, ki se nagibajo k generaciji Z, kot so denimo Taylor Swift, Harry Styles in Halsey, močno osredotočajo na produkcijo vinilnih plošč.
Glasba se vedno več pretaka
Poročilo še kaže, da je pretakanje še vedno najbolj priljubljeno orodje za poslušanje glasbe. 92 odstotkov tistih, ki so se odzvali na anketo, je dejalo, da mesečno pretakajo glasbene videoposnetke na spletu, 61 odstotkov pa jih uporablja storitve pretakanja zvoka. Medtem je 51 odstotkov poslušalcev glasbe dejalo, da so odkrili nove izvajalce prek avdio- in videopretočnih platform. Ti podatki se ujemajo s podatki, da klasičnim radijskim postajam AM/FM priljubljenost upada. Družbene platforme, zlasti TikTok, ostajajo močno orodje za odkrivanje glasbe, zlasti med mladimi. V novi raziskavi je 49 odstotkov poslušalcev glasbe generacije Z povedalo, da so te platforme uporabljali za odkrivanje nove glasbe in izvajalcev, 59 odstotkov vseh anketirancev pa je poročalo, da videoposnetke pretakajo na spletnih mestih s kratkimi posnetki.