21.2 C
Ljubljana
19. maja, 2024

Oskarji 2021: Najboljši film Dežela nomadov, slavita tudi Frances McDormand in Anthony Hopkins

Deli na omrežjih

Letošnja podelitev zlatih kipcev je bila zelo drugačna, bila je malo poznejša (zaradi pandemije so jo prestavili za dva meseca), krajša in potekala je na različnih prizoriščih.

Oskarja za najboljši film je, pričakovano, osvojil film Dežela nomadov, pri čemer sta oskarja dobili tudi Chloe Zhao (za najboljšo režijo) in Frances McDormand (za najboljšo igralko). Oskarja za glavno moško vlogo je prejel legendarni Anthony Hopkins.

Zmagovalci po kategorijah

Najboljši film:
Oče (The Father)
Judež in črni mesija (Judas and the Black Messiah)
Mank
Minari
Dežela nomadov (Nomadland)
Obetavna mladenka (Promising Young Woman)
Zvok metala (Sound of Metal)
Sojenje čikaški sedmerici (The Trial of the Chicago 7)

Režija:
Chloe Zhao (Dežela nomadov)
David Fincher (Mank)
Lee Isaac Chung (Minari)
Emerald Fennell (Obetavna mladenka)
Thomas Vinterberg (Nažgani)

Ženska glavna vloga:
Viola Davis (Ma Rainey’s Black Bottom)
Andra Day (Združene države proti Billie Holiday)
Vanessa Kirby (Koščki ženske)
Frances McDormand (Dežela nomadov)
Carey Mulligan (Obetavna mladenka)

Moška glavna vloga:
Riz Ahmed (Zvok metala)
Chadwick Boseman, posmrtna nominacija, (Ma Rainey’s Black Bottom)
Anthony Hopkins (Oče)
Gary Oldman (Mank)
Steven Yeun za (Minari)

Ženska stranska vloga:
Maria Bakalova, Borat: The Subsequent Moviefilm
Glenn Close, Hillbilly Elegy
Olivia Colman, Oče
Amanda Seyfried, Mank
Yuh-jung Youn, Minari

Moška stranska vloga:
Sacha Baron Cohen, Sojenje čikaški sedmerici
Daniel Kaluuya, Judež in črni mesija
Leslie Odom Jr, One Night in Miami
Paul Raci, Zvok metala
Lakeith Stanfield, Judež in črni mesija

Izvirni scenarij:
Judež in črni mesija
Minari
Obetavna mladenka
Zvok metala
Sojenje čikaški sedmerici

Prirejeni scenarij:
Borat 2
Oče
Dežela nomadov
One Night in Miami
The White Tiger

Fotografija:
Judež in črni mesija
Mank
Novice sveta
Dežela nomadov
Sojenje čikaški sedmerici

Montaža slike:
Oče
Dežela nomadov
Obetavna mladenka
Zvok metala
Sojenje čikaški sedmerici

Scenografija:
Oče
Ma Rainey’s Black Bottom
Mank
News of the World
Tenet

Kostumografija:
Emma
Ma Rainey’s Black Bottom
Mank
Mulan
Pinocchio

Ličenje in frizure:
Emma
Hillbilly Elegy
Ma Rainey’s Black Bottom
Mank
Pinocchio

Izvirna glasbena podlaga:
Da 5 Bloods
Mank
Minari
News of the World
Soul

Izvirna pesem:
Husavik (Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga)
Fight For You (Judež in črni mesija)
Io Sì (The Life Ahead)
Speak Now (One Night in Miami)
Hear My Voice (Sojenje čikaški sedmerici)

Zvok:
Greyhound
Mank
News of the World
Soul
Zvok metala

Vizualni učinki:
Love and Monsters
The Midnight Sky
Mulan
The One and Only Ivan
Tenet

Dokumentarni celovečerec:
Kolektiv (Colectiv), r. Alexander Nanau
Crip Camp, r. James Lebrecht, Nicole Newnham
Tajni agent (El agente topo), r. Maite Alberdi
My Octopus Teacher, r. Pippa Ehrlich, James Reed
Time, r. Garrett Bradley

Dokumentarni kratki film:
Colette
A Concerto Is a Conversation
Do Not Split
Hunger Ward
A Love Song for Latasha

Animirani celovečerec:
Onward
Over the Moon
A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon
Soul
Wolfwalkers

Animirani kratki film:
Burrow
Genius Loci
If Anything Happens I Love You
Opera
Yes-People

Igrani kratki film:
Feeling Through
The Letter Room
The Present
Two Distant Strangers
White Eye

Mednarodni film:
Bosna in Hercegovina: Quo Vadis, Aida?, r. Jasmila Žbanić
Danska: Nažgani (Another Round / Druk), r. Thomas Vinterberg
Hong Kong: Boljši časi (Better Days / Shaonian de ni), r. Kwok Cheung Tsang
Romunija : Kolektiv (Colectiv), r. Alexander Nanau
Tunizija: Mož, ki je prodal svojo kožo (The Man Who Sold His Skin; r. Kaouther Ben Hania

 

 

Deli na omrežjih