Ljubljana
29. aprila, 2024

Planiški konec tedna se je zapisal v zgodovino: slovenski orli so si dali duška, praznik pod Poncami je bil čudovit!

Deli na omrežjih

Tradicionalni zaključek svetovnega pokala v Planici je bil preprosto čudovit: slovenski orli so leteli odlično, vzdušje v ogromni množici obiskovalcev, ki so se vrnili po dveh letih pandemije, je bilo enkratno, za povrh pa je bilo krasno tudi vreme.

Mali kristalni globus v poletih je osvojil Žiga Jelar, ki je moral začetek letošnje sezone zaradi hudega poteka covida-19 izpustiti. (Foto: Facebook/SloSki Nordic Team)

Na današnji tekmi so vsi, tekmovalci in obiskovalci, trenirali računanje: kako se bodo razporedili točke, pokali, naslovi? Takole se je razpletlo:

Na zadnji posamični tekmi je Peter Prevc osvojil tretje mesto (za Norvežanom Lindvikom in Japoncem Satom), kar so njegove že 57. stopničke v karieri, sledili so Timi Zajc (4.), Anže Lanišek (5.), Žiga Jelar (6.) in Cene Prevc (7.), Lovro Kos pa je bil 20.

To je pomenilo, da je Žiga Jelar osvojil mali kristalni globus v poletih, Timi Zajc je osvojil tekmovanje Planica 7, Slovenija pa je v pokalu narodov osvojila drugo mesto, pri čemer je le za 47 točk zaostala za Avstrijo. Pred planiškim vikendom je ta razlika znašala kar 539 točk!

Ekipna zmaga na sobotni tekmi (Foto: Facebook/SloSki Nordic Team)

Naši fantje so zasijali že v petek, saj so prvič v zgodovini tekmovanj v poletih osvojili prva štiri mesta. V skokih je tak podvig uspel Avstrijcem, a to je bilo že pred 42 leti. Potem so slovenski orli zablesteli na sobotni ekipni tekmi, na kateri so zmagali. Tudi na današnji posamični tekmi so bili vrhunski, naj posebej omenimo Ceneta Prevca, ki je poletel kar 246 metrov, kar je bila letos najdaljša daljava tekem pod Poncami in Cenetov osebni rekord. Dlje je (v petkovi poskusni seriji) poletel le Anže Semenič, 249,5 metra, ki se je v Planici poslovil od tekmovalne kariere.

Petkova posamična tekma: na prvih štirje mestih slovenski orli! (Foto: SloSki Nordic team)

Na končni lestvici svetovnega pokala je najboljši Slovenec Anže Lanišek, ki je v Planici dosegel osebni rekord (244,5 metra), in sicer je osvojil 7. mesto. Prvič v zgodovini pa so v prvi deseterici trije Slovenci: Timi Zajc je osmi in Cene Prevc deseti. Veliki kristalni globus je osvojil Japonec Rjoju Kobajaši.

Ogromno ljudi, izjemno vzdušje! (Foto: Facebook/Smučarska zveza Slovenije)

Skupno je Planico letos obiskalo blizu 60 tisoč ljudi!

Planiška lepotica se je kopala v soncu. (Foto: Facebook/Smučarska zveza Slovenije)